Database specialist (40 - 55.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.

Okres Blansko, Brno - město, Brno - venkov, Okres Břeclav, Okres Hodonín, Okres Vyškov
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
40000 - 55000 Kč/měsíc

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

*Monitoring and administration of Oracle database systems.
* Manage Oracle DB on Unix platform.
* Monitoring database and non-standard events.
* Perform 2nd level support.
* Develop new solutions.
* Cooperation with other departments of the company.

Zaměstnanecké výhody, benefity

* Good salary.
* Flexible working hours.
* Opportunities for career growth.
* An interesting work using modern IT technologies.
* Language courses.
* Additional week of holiday.
* Contribution for meals.
* Contribution to the pension plan.
* The possibility of business trips abroad.

* Place of work: Brno

Informace o náboru

Are you interested in this position in Brno? If so, send us your structured resume in MS Word format to e-mail address [email protected]. If you don´t hear back from us within three weeks from sending in your CV, another candidate was chosen for the first round of the selection procedure.

Current vacancies offered by recruitment agency Advantage Consulting can be found at: http://www.acjobs.cz/en/job-offers/. Here you can find vacancies in different regions of the country such as Prague, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Ústí nad Labem, Hradec Králové.

Send us your resume and we will register you FOR FREE to a job applicants´ database. You can also activate your “AC Mailman” which will, FOR FREE, keep you updated on latest vacancies of your interest by sending these to your e-mail.

By answering this advert or sending your application and other personal details to Advantage Consulting, s.r.o. you agree with your personal data being processed and stored according to the Code no. 101/2000 Sb. Personal Data Protection Code. This agreement is valid until a written form of revocation is received.

Our recruitment agency provides recruitment and consultancy services, delivers assessment centres and agency worker employment.
We are looking forward to meeting you.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

SW development

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

* Advanced practical experience with Oracle databases.
* Knowledge of English or French language.
* Experience in design of the architecture of the database.
* Good knowledge of SQL, PL / SQL is an advantage.
* Knowledge of data warehousing is an advantage.
* Knowledge of Linux systems is an advantage.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Od roku 2002 pomáháme uchazečům o zaměstnání s jejich uplatněním na trhu práce. Vytváříme společnost, které si váží nejen klienti, zaměstnanci, ale i veřejnost.

Zakládáme si na tom, že naši konzultanti jsou odborní partneři, kteří dokáží pomoci v oblasti kariérního života.

Naše odborné divize se specializují na tyto obory: ICT, Engineering, Electro & Energo, Sales & Logistics, Finance, Chemistry a Manufacturing.

Více než 1700 otevřených pracovních pozic v rámci celé České republiky naleznete na našich stránkách www.acjobs.cz.

Těšíme se na případnou konzultaci s Vámi.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 1701928  Datum zveřejnění: 27.3.2014  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: 40000 - 55000 Kč/měsíc