3rd level support MSSQL (50 – 70.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.

Okres Blansko, Brno - město, Brno - venkov, Okres Hodonín, Okres Vyškov, Okres Znojmo
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
50000 - 70000 Kč/měsíc

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

*Administration MSSQL server
*Troubleshooting and resolving database problems
*Backups, restores and recovery models
*Performance Tuning and Optimization (PTO), using native monitoring and troubleshooting tools

Zaměstnanecké výhody, benefity

*Interesting and varied work in IT
*Work in a pleasant working environment
*Educational programs in the CR and abroad
*Optional system of employee benefits
*5 weeks holiday
*Pension and life insurance
*Food vouchers
*Fees for traffic exchange and other
*Jobs in Brno

Informace o náboru

Are you interested in this position? Are you interested in the position of administrator MSSQL? If so, send us your structured resume in MS Word format to e-mail address [email protected]. If you don´t hear back from us within three weeks from sending in your CV, another candidate was chosen for the first round of the selection procedure.

Current vacancies offered by recruitment agency Advantage Consulting can be found at: http://www.acjobs.cz/en/job-offers/. Here you can find vacancies in different regions of the country such as Prague, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Ústí nad Labem, Hradec Králové.

Send us your resume and we will register you FOR FREE to a job applicants´ database. You can also activate your “AC Mailman” which will, FOR FREE, keep you updated on latest vacancies of your interest by sending these to your e-mail.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Poradenství a konzultační činnosti v oblasti řízení firem

Výroba

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

Microsoft Windows - Expert
Microsoft SQL Server - Expert

Osobnostní předpoklady a dovednosti

*Experience with Database Administration for MSSQL Server
*Experience in troubleshooting and resolving database problems
*Experience with backups, restores and recovery models.
*Knowledge of High Availability (HA) and Disaster Recovery (DR) options for MSSQL Server
*Experience in implementing operational automation using scripts
*Knowledge of indexes, index management, and statistics.
*Experience working with Windows server, including Active Directory and proper disk configurations
*Experience with Virtualization

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Od roku 2002 pomáháme uchazečům o zaměstnání s jejich uplatněním na trhu práce. Vytváříme společnost, které si váží nejen klienti, zaměstnanci, ale i veřejnost.

Zakládáme si na tom, že naši konzultanti jsou odborní partneři, kteří dokáží pomoci v oblasti kariérního života.

Naše odborné divize se specializují na tyto obory: ICT, Engineering, Electro & Energo, Sales & Logistics, Finance, Chemistry a Manufacturing.

Více než 1700 otevřených pracovních pozic v rámci celé České republiky naleznete na našich stránkách www.acjobs.cz.

Těšíme se na případnou konzultaci s Vámi.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 1870745  Datum zveřejnění: 17.9.2014  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: 50000 - 70000 Kč/měsíc