Credit Risk Specialist

Česká spořitelna, a.s.

Místo práce
Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Job specification:

  • oversight and supervision of rating models development and validation for the Financial Group of Ceska Sporitelna
  • monitoring of time schedule, preparation of data for development, validation, consultations during the development phase, business analyses
  • perform ad-hoc analyses for internal and regulatory purposes
  • oversight and supervision of rating models functionality
  • responsibility for implementation, impact study in case of changes, communication with the business department
  • cooperation with IT and Competence Centers in Erste Group (Czech Republic, Austria, Romania)

Requirments:

  • master degree in a quantitative (mathematics, statistics, econometrics, natural sciences), technical or economic discipline
  • basic knowledge of the banking environment (balance sheet, ratings, scoring models, loans, bonds, derivatives)
  • familiarity with MS Office (Excel, and possibly Access)
  • an advanced knowledge of some programming language and basic experience in working with SQL
  • good written and verbal communication skills (in Czech and English)
  • basic knowledge of Visual Basic for Applications and knowledge of TeX (advantage)

We offer:

  • stable working environment within one of the largest and most successful banking groups in the region and healthy work/life balance
  • work in an international environment
  • experience in ccredit risk management in a bank
  • big possibilities to grow both personally and professionally
  • inspiring team you will have a lot to learn from
  • innovative working environment that celebrates individuality

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské II. stupně

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Erste Group Shared Services (EGSS), s.r.o. byla založena v roce 2010 jako dceřiná společnost Erste Group Bank AG a České spořitelny, a.s.

EGSS zpracovává platební transakce a poskytuje služby v oblasti správy klientských dat, výhradně pro interní klienty v rámci finanční skupiny Erste.

Hledáte zajímavou a stabilní práci v příjemném prostředí a přátelském kolektivu? Chcete začít svou kariéru v mezinárodní společnosti? Pokud ano, pak je tato pracovní nabídka pro Vás skvělou příležitostí.
ID: 2603389  Datum zveřejnění: 10.6.2016  Nabídka práce je převzata z jiné stránky nebo zdroje.