Are you SW engineer? Great opportunity just for you!

Experis

Místo práce
Jihomoravský kraj

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

ARE YOU SW ENGINEER? GREAT OPPORTUNITY IN BRNO JUST FOR YOU!

Do you speak C, C++, JAVA?

NOW hiring in BRNO
SOFTWARE engineers,
C++/JAVA experts

Candidates will be offered an interesting career in a multinational company, competitive salary & benefits (5 weeks of holidays/life & disability insurance / pension plan / lunch vouchers / sickness support / sick days / support when your kid is sick / home office / flexible working time / relax vouchers).

You become part of a young, friendly, motivated, social and high performance team.

KEY REQUIREMENTS:
Eclipse development (Eclipse java plugins, Eclipse framework, OSGi framework)
Skills in SW development – Java programming and testing
Good English and communication skills
ADDITIONAL REQUIREMENTS:
Degree in Computer Science, Electrical, Control or Computer Engineering
Experience with GNU Tools (and Contributions)
Python scripting
Skills in embedded SW development - deep understanding of embedded C programming and debuggin
MAIN RESPONSIBILITIES:
Design and develop Eclipse based software & system applications for Freescale microcontrollers
Integration of 3rd party SW into Eclipse, especially C Toolchain and debugger
Support customers as they develop embedded HW & SW applications
Support new products from pre-silicon phase to customer’s final applications
Design test specifications

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

Mezinárodní technická společnost

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

C++ - Pokročilý
Java - Pokročilý

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Experis je světovým lídrem ve vyhledávání klíčových specialistů. Kombinuje odborné znalosti odvětví a lidských zdrojů. Zaměřuje se na vyhledání specialistů v oblastech informačních technologií, engineeringu, financí a účetnictví, zdravotnictví a manažerských pozic.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 2154715  Datum zveřejnění: 23.6.2015