Customer Care Technical Agent

Experis

Místo práce
Brno, Czech Republic, Brno - město
plný úvazek
Termín nástupu
01.12.2017
Mzdové podmínky (brutto)
950-1200

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Would you like to start your career in IT?
Care for less running and more office work?
Do you like to learn new things?

We are looking now for helpdesk agents with positive attitude who would like to assist US customers with service problems. All done comfortably from your chair, so you don't have to run around the building all day.
Really easy.

We support 24/7, on three shifts (morning, afternoon, nights 8.5h ). This position is suitable for graduates and also for candidates without technical background. We will train you to perfection, if you want to.

- You should have good communication skills and a pro-customer attitude.
- Fluent English is a must (no certificate required) and you should be willing to learn.
- We would like to hire flexible people and of course, candidates who would like to go further in our company.
- Previous experience in customer service is not required, but is an advantage

Zaměstnanecké výhody, benefity

- Training to be prepared for everything you need to know
- Offered is a solid paycheck with bonuses and meal vouchers
- 5 weeks of holiday, sick days
- Represent one of the biggest companies worldwide
- You will work in friendly work enviroment

Informace o náboru

Feel free to contact me by phone or e-mail and I will gladly answer all of your questions and prepare you for the interview.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

Client is a leading global telecommunications company.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské bez maturity
středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

Microsoft Windows - Základy

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Pro-client attitude is an advantage.
Position DOES NOT contain telemarketing.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Experis je světovým lídrem ve vyhledávání klíčových specialistů. Kombinuje odborné znalosti odvětví a lidských zdrojů. Zaměřuje se na vyhledání specialistů v oblastech informačních technologií, engineeringu, financí a účetnictví, zdravotnictví a manažerských pozic.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 3030676  Datum zveřejnění: 6.11.2017  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: 950-1200