Asset manager - retail

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Brno - město, Brno - venkov
plný úvazek
Termín nástupu
01.10.2015

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

As an Asset Manager you will be responsible for the performance of assets in company portfolio through active management of properties in accordance with the portfolio strategy, for value growth of the property and cash flow, creating business plan and budget of the assigned properties, introducing the changes and investment ideas, optimising cash flow distribution through tenant management, managing value growth through optimising rental income via proper tenant selection, managing potential extension and redevelopment possibilities, making analysis of performance and leading negotiation with tenants. This position requires travelling across Czech Republic and Slovakia.

Zaměstnanecké výhody, benefity

In reward, you can look forward to exceptional financial conditions but most importantly a helpful, inspiring and leading team around you. Company offers standard package of benefits and friendly work environment.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Maloobchod

Our client is an international leading owner, manager and (re)developer of high quality shopping centres across Europe and Middle East. As a well-capitalised, growth-oriented, pan-European retail platform our client is focussed on creating, managing and improving sustainable rental income.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Řidičský průkaz

B

Počet let praxe

5

Osobnostní předpoklady a dovednosti

An ideal candidate will have University degree and at least 3-5 years of experience in Asset Management. You should be flexible, dynamic, open minded, reliable, full of energy and able to work internationally.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 2214168  Datum zveřejnění: 7.8.2015