C# Developer

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Praha
Druh pracovního poměru
plný úvazek

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

The team is responsible for providing market and static data solutions across R&A, to allow the business to achieve stronger data ownership, consistency, data lineage, audit, and standardization. .

Main Duties

The main function of the job is to act as a junior developer in an agile dev team working on the R&A MOSS project. The candidate is expected to learn quickly on the job, and to contribute to all work done by the team.

Main duties and responsibilities:
• Work on all stages of the development life cycle (analysis, design, implementation, testing, deployment, support)
• Work closely with the rest of the team to understand and deliver requirements
• Implement new features and bug fixes
• Contribute to testing, deployment and support of the system

Person Requirements:
• Positive and proactive approach to problem solving
• Strong logical thinking
• Fast and self-motivated learner
• Team player
• Good written and spoken English
• Good communication skills
• Fast learner

Skills and Knowledge- Essential:
• Basic knowledge of C# and .Net 4/4.5 framework (or other modern programming language like Java/Python/Ruby/C++)
• Basic knowledge of object oriented programming principles
• Basic experience with source control, testing, release management, and other SW development practices

Skills and Knowledge- Preferred:
• Experience of Agile development methodologies
• Knowledge of F#/other functional languages
• Knowledge of finance, investment banking, and/or trading

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

Our client moves, lends, invests and protects money for customers and clients worldwide.

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

vysokoškolské I. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Olivova 4/2096
110 00 Praha 1

Kontakt

Kontaktní osoba: Alena Sojčáková
E-mail: poslat životopis
Poslat společnosti životopis
ID: 2714967   Datum zveřejnění: 8.11.2016