Bank Administrator

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Hlavní město Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Key Accounts Manager and Administrator for Barclaycard corporate credit card programme
Administrator for all Bank Accounts and Systems of Europe PSSC
New / deleted Users on bank platforms (8 bank systems)
Managing access rights and roles
New / deleted physical bank signatories and Board approvals
Contact person for all banks of the Bodycote companies for the PSSC
Production of Group Weekly Cash Report
Treasury and banking liaison between PSSC and Group Treasury
Play a key role in identifying and driving improvements to current processes.
Ad Hoc projects as advised by Head of PSSC or Treasury

Zaměstnanecké výhody, benefity

Our client offers an interesting and challenging job, participation on new project within international company, competitive salary as well as a wide range of benefits.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

strojírenský průmysl

For our international client operating it´s SSC in Prague, we are currently looking for a right candidate to join newly establishing HR Administration team to support German clients.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Fluent written and spoken English
Experience of working with multiple nationalities
Directly or indirect banking or corporate treasury experience
IT skills (MS Office)
Excellent communication and interpersonal skills
Problem solving ability
Strong in multi-tasking, time-managing and organising
Ability to communicate clearly, verbally and in writing across nationalities with all level of people

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 2973146  Datum zveřejnění: 13.3.2017