Facility manager

IKEA Bratislava, s.r.o.

Miesto práce
Ivanská cesta 18, Bratislava
Termín nástupu
upon agreement

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

ABOUT THE JOB
The main purpose of the job is to ensure a sustainable, safe, clean and functional environment for co-workers, visitors and customers.
Facility Manager leads and manages team of people in order to drive sales growth and sustain long-term profitability.

YOUR ASSIGNMENT
• Preparation and realization of facility management plan of the building supporting achievement of the agreed goals for the store
• Conduction of technical audits and checks according to legal regulations and IKEA standards
• Follow-up new legal mandates
• Set up year plans and actions of facility team
• Negotiation and closure of contracts linked to maintenance and other services in cooperation with my manager
• Monitoring of the market prices development and in the case of need ensuring tender
• Optimalization of energy consumption, cooperation with Enviro-coordinator
• Supervision of task fulfilment of the cleaning company

• staff discount
• staff clothes
• staff restaurant
• extra surcharges for weekends, public holidays and night shifts work
• flexible benefit package - caffeteria (for Public transport, Leisure time vouchers,...)
• christmas gift, summer and winter party
• work anniversary and life events gifts
• trainings and development
• positive working environment
• modern and stable company with unique culture

Thank you for all your applications. We will contact only selected candidates. For more info go to www.IKEA.sk

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) a Slovenský jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Word - Pokročilý
Microsoft Excel - Pokročilý

• Experience in multi-service facilities management organisation, preferably in high-volume retail sector
• Mechanical/electrical, technical knowledge and practical experience in facility systems
• Certificate of professional competence in electrical engineering according to Decree No. 509/ Coll. - § 22 and higher – advantage, not requirement
• Experience in site-based contract negotiations with suppliers and contractors
• Preferably experience with project management and management of operational budgets
• Motivation to work with people and develop them
• Willingness to develop further
• Strong interpersonal, analytical, problem-solving and organizational skills
• Strong decision-making skills with ability to influence and act
• Flexibility
• Fluency in Slovak and English language
• Working knowledge of MS Office applications

IKEA je spoločnosť so švédskymi koreňmi ponúkajúca bytové zariadenie. V roku 1943 ju založil Ingvar Kamprad. Našou víziou je „vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí‟.

Obchodnou myšlienkou je ponúkať široký sortiment funkčného bytového zariadenia s dobrým dizajnom za také nízke ceny, aby si ho mohlo dovoliť čo najviac ľudí. IKEA má celkovo 400 obchodných domov v 49 štátoch/oblastiach, z ktorých 44 obchodných domov vlastnia a prevádzkujú držitelia licencie mimo IKEA Group. Obchodné domy IKEA Group ročne privítajú 776 miliónov návštevníkov.

Počet zamestnancov

250-499 zamestnancov
ID: 1937025  Datum zveřejnění: 24.11.2014  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: upon agreement