Operations Manager

JOBS.EU, s. r. o.

Místo práce
Olomoucký kraj, Pardubický kraj
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
40000 - 50000 Kč/měsíc, Mzda záleží na zkušenostech kandidáta.

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

- Production Implementation and reporting
- daily flexible adaptation of production within production plan
- recommendations on production and work process optimization
- employee training, production monitoring and observance of safety regulations
- product quality standards, work processes and labor efficiency, fulfull production targets.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Výroba papíru, papírenských výrobků

Firma působící v oblasti papírenských výrobků.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

SAP - Základy

Řidičský průkaz

B

Počet let praxe

10

Osobnostní předpoklady a dovednosti

- University degrese, in operations or a technical field
- Some 8 plus years of experience in a high production environment/ manufacturing, with 5 years of supervizory/ managerial experience (experience in manufacturing industry with komplex production steps; Production like packaging of pharnaceutical products advantage)
o Current with processing technology methods
o Quality assurance specifications and procedures
o Continuous improvement techniques
- High energy level required
- Strong leadership skills, with independent thinking and strong organizational and planning abilities
- Excelent analytical and problem solving skills are Essentials
- High level command (verbal and in writing) of English
- Excellent knowledge of Excel and Word
- Driver´s licence B
- Experienci in working with SAP, K2 or simile ERP systems is a distinct advantage!

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

lidské zdroje, vzdělávání, poradenství

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

10-19 zaměstnanců
ID: 1801570  Datum zveřejnění: 15.7.2014  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: 40000 - 50000 Kč/měsíc, Mzda záleží na zkušenostech kandidáta.