Senior SW Developer Java (C++)

ManpowerGroup s.r.o.

Místo práce
Praha
Druh pracovního poměru
plný úvazek

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

For our client, big multinational company in IT security, we are looking for suitable candidates for position Senior SW Developer Java (C++)

Responsibilities:
 Development practices (architecture, unit/system tests, continuous integration,...)
 Be proactive in ensuring the quality of code
 Developing for multiple OS environments
 Working on backend system and servers, not just GUI applications

Requirements:
 University graduate (Bc.) in Computer Science/ Engineering
 Communicative English (daily communication with clients and internal)
 At least 4-5 years of work experience (current) in Java Software Development
 At least 2-3 years of work experience (previous) in C/C++ Software Development
 Strong knowledge of Java, J2EE, Spring/ Hibernate framework
 Good knowledge of C/C++
 Knowledge of web applications, web services, backend systems
 Knowledge of JavaScript, Ajax, HTML, XML, JSF, jUnit
 Development experience with Eclipse, Ant or Maven
 Experience with development in Windows and Linux/Unix platform
 Good knowledge of databases (DB2, Oracle, mySQL, MS SQL, Firebird)
 Very good analytical mind, creativity, result oriented
 Able and willing to learn, adapt to challenging and rapidly changing technical environment
 Team working and good communication skills
 Autonomous, resistant against redundant tasks
 Peer-to-peer knowledge sharing
 Ability to acquire a global view of the solution
 Mobile for occasional travel

Advantage:
 Experience in Scrum, Jenkins/Hudson
 Knowledge of iOS, Android
 Knowledge of Smart Card technology, eBanking, eCommerce
 Knowledge of cryptography and cryptography providers, PKI
 Knowledge of Agile development practices

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

světový leader v oblasti IT

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Víte, co je pro Manpower ve světě práce nejdůležitější? Lidé jako Vy!

Staráme se o ně a víme, jak je práce v životě každého důležitá.

Hledáte jedničku v oblasti personálních služeb?

Už víte, co budete dělat?

Adresa společnosti

MANPOWER Česká republika, spol. s r.o.
Na Florenci 2116/15
110 00 Praha 1
ID: 1298465   Datum zveřejnění: 24.8.2012