Front-end developer for GUI

Manuvia Expert Recruitment CZ, s.r.o.

Místo práce
Praha
plný úvazek
Termín nástupu
ASAP

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

* Work on enterprise projects for customers in Western Europe.
* Work as a front-end developer combined with a passion for graphics and UX.
* Graphical design and user interface design in both early project phase (analysis, pilot) and later project phase (finalization of user interface, fine tuning graphical smoothness of applications)
* Participation in implementation of extensive systems using web-technologies on Microsoft .NET platform

Zaměstnanecké výhody, benefity

* Interesting work on demanding and important projects for international customer
* Pleasant working environment in the center of Prague
* Ability to participate in projects using own ideas and modern technologies
* Working on the latest Microsoft technologies
* Possibility of professional growth and personal development
* Competitive salary package
* Bonuses depending on personal performance
* Support of education, certifications, language courses
* 5-week vacation, meal coupons
* Company, family events

Informace o náboru

If you are interested in this position, email me your updated CV.

Keep up to date with all my urgent vacancies by adding me as a LinkedIn connection. http://www.linkedin.com/in/klozikovaveronika

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

IT company focused on databases, web technologies, ERP systems development for various clients in westen Europe

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

JavaScript - Expert
CSS - Pokročilý
HTML - Pokročilý

Počet let praxe

2

Osobnostní předpoklady a dovednosti

* Good knowledge of web presentation technologies (HTML, CSS, JavaScript etc.)
* Programming Experience with .NET (C# MVC) at least 1 year
* Creativity and interest in GUI frameworks and GUI technologies
* Fluency in English
* Communicative, professional and active personality is welcomed
* Required creative skills

Welcomed:
* Experience with Angular JS framework, Knockout JS, Twitter Bootstrap
* Experience with SPA (Single Page Application) development
* Experience with a rich client presentation technologies (WPF Universal Application, Windows Phone 8)
* Knowledge of business terminology and procedures

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Manuvia vznikla v roce 2018 spojením aktivit čtyř silných personálních agentur: Express People, Wincott People, Xawax a McROY Group. V regionu CEE se tak objevila mezinárodní skupina s dvacetiletou zkušeností a třiceti pobočkami v sedmi zemích, která expanduje dále. Skupina Manuvia efektivně kombinuje dva typy služeb – na jedné straně agenturní zaměstnávání pracovníků ve výrobním sektoru a na straně druhé vyhledávání a výběr specialistů a manažerů napříč odvětvími.

Nábor specialistů reprezentuje ve skupině naše Manuvia Expert Recruitment. Pro naše klienty vyhledáváme specialisty a manažery se zkušenostmi a znalostmi z výroby a vývoje technologií, IT, financí, center sdílených služeb, obchodu a marketingu, práva, farmacie a zdravotnictví, HR a administrativy.

Počet zaměstnanců

25-49 zaměstnanců
ID: 2086457  Datum zveřejnění: 17.4.2015