Procurement specialist (automotive industry)

OPTIMA RECRUITMENT EUROPE, s.r.o.

Místo práce
Nizozemsko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

- Ordering, supervising and coordinating the flow of components and other materials according to customers, production planning and MEE processes requirement
- Control suppliers based on the shared purchase plan and supplier delivery performance.
- Admininistrating purchase orders
- Check deliveries on a daily bases.
- Delivery prioritization based on changing production demand/unforcasted customer demand.
- Handeling penalty policy towards suppliers. Create action plans and urgent delivery scenarios.
- Organize special shipments/airfreights in case of the possibility of a Production Line stop at MEE site.
- Daily inventory check (parts below min. balance level)
- Maintain stock simulation of problematical items, ramp up/down items.
- Maintain and check EDI system.
- Monitoring and maintaining lead time control - backorders and due dates check on daily basis.
- Check invoices related to purchase order parts.
- Report any deviation of MRP (Material Requirements Planning system) settings (TC and parts related) to Data Controller.
- Proper setup and expand of EDI system to new suppliers

Zaměstnanecké výhody, benefity

- Work in an international, fast expanding automotive company
- Work in an inspiring and informal working atmosphere
- The salary is in accordance with the collective labor agreement

Informace o náboru

If you are interested in, please, send your CV on [email protected]
Personal data provided to OPTIMA RECRUITMENT EUROPE, s.r.o., IČO: 264230022 for the purpose of employment transmission are handled according to law „č.101/2000Sb.“ Provided data are kept in the database for an essential term of employment transmission or till the withdrawal in writing. These data may be provided to the third party just after the permition of the provider. The enactment of „§12 a 21 of the law no.101/2000Sb.“ governs your right to information of handling with personal data, explanation, updates as well as disposal of it.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Automobilový průmysl, výroba dopravních prostředků

For our client – automotive company with a plant in Holland – we are looking for a suitable candidate for a position PROCUREMENT SPECIALIST.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

- Bachelor’s Degree preferably in Purchase, Supply Chain, Logistics,
- Minimum 2 years’ in purchasing of technical parts or materials
- Knowledge/experience in material planning and supply chain
- English on advanced level
- Very good knowledge of MS Office
- Good verbal & written communication, negotiation skills
- Good organizational skills & attention to detail.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Personální agentura OPTIMA RECRUITMENT EUROPE díky svým znalostem, kvalifikaci a profesním zdrojům spojuje vysoký standard a konkurenceschopnou cenu. Máme zastoupení v několika evropských zemích a více než 15 let zkušeností v personalistice.

Specializujeme se na obsazování kvalifikovaných kandidátů na permanentní pracovní pozice, jak v České republice, tak i v zahraničí, a rovněž na krátkodobý i dlouhodobý pronájem pracovníků. Na jakékoli Vaše potřeby jsme schopni rychle reagovat. Kandidáty vyhledáváme prostřednictvím cílených inzertních kampaní, v interní databáze, pomocí přímého oslovování a executive search.

V České republice nabízíme kompletní personální služby od administrativních pozic až po vrcholový management, specialisty - technické a IT profese, strojírenství a výroba, finance, zdravotnictví a farmacie, hotelový průmysl a gastronomie.

V Evropské unii zajišťujeme vysoce kvalifikované zaměstnance - zaměřujeme se na technické a IT profese, strojírenství a výrobu, stavebnictví, hotelový průmysl a gastronomii, finance.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

20-24 zaměstnanců
ID: 1907870  Datum zveřejnění: 23.10.2014