Integration Developer/Solution Architect

PŘEDVÝBĚR.CZ s.r.o.

Místo práce
Praha
Druh pracovního poměru
živnost

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

• Design, document, implement and deliver business-critical interfacing solutions to large international corporate customers in high-performance enterprise environments
• International travel to western European destinations
• Customer-facing technical consultancy with enterprise customers during analysis, implementation and support project phases

Zaměstnanecké výhody, benefity

• Nice office in Prague 3
• very high-tech and very technically interesting work done in our office.
• Work as a contractor
• Flexible hours/working schedule
• Home office is possible
• Business travel

Informace o náboru

For our client, a company that takes a radical new approach to enterprise business process integration by putting the focus where it counts: on operations, we are looking for suitable candidates on the position Integration Developer/Solution Architect.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

A company that takes a radical new approach to enterprise business process integration.

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

středoškolské s maturitou

Osobnostní předpoklady a dovednosti

• Fluent English, good communication skills
• Demonstrable design and delivery/development skills
• Ability to travel internationally to EU locations up to 50 % of the time
• Ability to work in a team towards a common goal
• Professional approach to software development with a focus on testing and quality
• Expertise in UNIX/Linux
• Programming expertise in at least one modern language
• Some experience with database design and SQL, ideally with Oracle

Nice to have
• German and/or Italian language ability
• Experience with HTTP or web service protocols such as SOAP, REST, web service development
• Experience with integration technologies and solutions
• Experience with professional software engineering practices
• Java expertise
• Experience in Test-Driven Development and Agile Methodologies

If you are interested in this offer, please send us your structured CV to e-mail address predvyber@predvyber.cz. We will contact you as soon as possible. Please write the name of the position in the e-mail subject. Candidates, who are not suitable for the position will not be contacted by PŘEDVÝBĚR.CZ.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Jsme ryze česká společnost, která již 9 let poskytuje personální služby.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Adresa společnosti

PREDVYBER.CZ
Na Kozačce 7/1289
120 00 Praha 2
ID: 2935462   Datum zveřejnění: 17.2.2017