Regional Sales Manager CR/SK (FMCG medical aids)

Randstad HR Solutions s.r.o.

Místo práce
Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

The successful candidate will also be responsible to support sales to key pharmacy retailers by participating in negotiations with them, cooperate closely with Marketing, provide accurate sales forecast and attract, retain and develop talent.

Zaměstnanecké výhody, benefity

- Be a part of a global company with a lot of possibilities for career growth
- Competitive salary with bonuses
- International environment – direct reporting to an English speaking manager
- Interesting benefits package
- Work for a company with low labor turnover rates!

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Maloobchod

My client is a well-established global FMCG company, manufacturer of household, hygiene and medical products. We are currently recruiting a highly experienced Regional Sales Manager who will take over the “warm chair” and lead the development of the MEDICAL business line in the region via active management of business partners (distributors, pharmacy chains) and oversee the development of the business in order to achieve sustainable profitable growth in the region.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Osobnostní předpoklady a dovednosti

- University degree
- Extensive experience within the FMCG business – MEDICAL or Pharma is a must!
- Fluent English and Czech/Slovak
- Very good presentation, negotiation and communication skills
- Active and driven, assertive personality yet sensitive to others needs

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Najít každému jeho vysněnou práci a firmám spokojené zaměstnance je smyslem toho, co děláme. Specializujeme se na agenturní zaměstnávání, vyhledávání pracovníků na hlavní pracovní poměr, inhouse řešení a komplexní služby v oblasti HR řešení. Zakládáme si na férovém jednání a etickém přístupu. Záleží nám na tom, jak vypadá pracovní trh - snažíme se jít příkladem a svou činností pozitivně ovlivňovat jeho podobu. Ať už hledáte svou první práci nebo jste ostřílený profesionál, u nás najde uplatnění každý.

Počet zaměstnanců

150-199 zaměstnanců
ID: 2199220  Datum zveřejnění: 28.7.2015