PC&L Improvement coordinator

Randstad HR Solutions s.r.o.

Místo práce
Jihočeský kraj

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Společnost Faurecia charakterizuje vášeň pro automobily. Jsme odborníci na design a výrobu čtyř hlavních automobilových modulů: sedadel, součástí automobilových interiérů, předních částí karoserií a výfukových systémů. Naše společnost je šestým největším světovým dodavatelem pro automobilový průmysl.

Pro náš závod v Písku zabývající se výrobou konstrukcí autosedaček hledáme vhodné kandidáty na pozici PC&L Improvement coordinator.

JOB DESCRIPTION:
• Reporting to Logistic Manager
• Leading all logistic activities according company standard
• Show leadership and coaching abilities to team of customer contacts, material planners, supervisors and more than 80 operators in logistic
• Support optimization processes in logistic – mainly inventory level, inventory accuracy and productivity of people (labor cost)
• Do daily routines on shop-floor and monitor logistic processes and outputs by being on shop-floor (Gemba approach)
• Provide plant with PC&L standards: Material Information Flow Analysis (MIFA), Milk run, leveling, etc.
• Communicate Improvement initiatives: train and coach plant employees when necessary and carry out progress workshops in accordance with the plant PC&L manager
• Support management in the implementation of PC&L tools and provide technical support to other functions
• Identify and implement best practices.
• Ensure Know-how capitalization and check that standard forms are used
• Participate on Digital Enterprise activities

WHAT WE REQUIRE?
• University education
• Experience in automotive logistic department
• Mandatory Communicative English, German language is advantage;
• Stress resistant person, Let’s do it approach
• Team person, International Mindset, Positive Mindset
• MRP system knowledge - SAP advantage

WHAT WE OFFER
• Interesting competitive job
• Development your logistic and managerial skills
• Working in big international company with possibilities to grow

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Automobilový průmysl, výroba dopravních prostředků

Společnost charakterizuje vášeň pro automobily. Jsme odborníci na design a výrobu čtyř hlavních automobilových modulů: sedadel, součástí automobilových interiérů, předních částí karoserií a výfukových systémů. Naše společnost je šestým největším světovým dodavatelem pro automobilový průmysl.

Požadavky na zaměstnance

nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Řidičský průkaz

B

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Počet zaměstnanců

150-199 zaměstnanců
ID: 2728695  Datum zveřejnění: 18.9.2016