Home office and night shifts! Customer specialist with eng+ger

Randstad HR Solutions s.r.o.

Bratislavský kraj, Jihomoravský kraj, Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Hlavní město Praha, Brno - město, Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Can you speak English and German fluently? Would you like to work from home? Would you like to work only at nights and at weekends? Join our client’s team!

What are your duties going to be?
• Provide technical support – calls, tickets, user interactions
• Process customers inquiries
• Creation of documentation about problems

What are our demands?
• Perfect English and German
• General IT background
• Ability to work under pressure and fast
• Willingness to learn new things
• Good communication skills

Zaměstnanecké výhody, benefity

What do we offer?
• Background of international company
• Meal vouchers
• Teambuildings
• 25 days of vacation + 4 sick days
• Home based working station or you can work at offices in Brno or Prague as well
• Further development and learning

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

Mezinárodní společnost.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) a Německý jazyk - Pokročilý (C1)

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Počet zaměstnanců

150-199 zaměstnanců
ID: 2990380  Datum zveřejnění: 29.3.2017