Senior projetc manager - IT

Seven Reasons s.r.o.

Místo práce
Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

For our client, international company in Prague, we are searching candidates for job position

Senior IT Project Manager

- Complete responsibility for managing and leading IT projects
- Delivery of projects under time, money and quality constraints
- Complete responsibility over the delivery of the results
- Process improvement and optimizing performance
- Ability to apply best practices, knowledge and implement it
- Leading project team

Company can offer very interesting job opportunity, new projects focused on top technologies. Location in Prague. In case of interest, please, sent your CV to our company. Thank you.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

IT/ICT služby

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Vzdělání v oboru

IT/ICT

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Řidičský průkaz

B

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Requirements:
- University degree in Computer Science or related field
- Experience with PM focused on IT/ICT 5 years
- Experience in leading a team
- Knowledge of PRINCE2/ITIL/IPMA/SCRUM
- Excellent analytical skills
- Communication and presentation skills
- High stress resistance and ability to work under the pressure
- Fluent in Czech and English language

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Jsme personálně poradenská společnost a zadanou pozici hledáme pro našeho klienta.

Počet zaměstnanců

5-9 zaměstnanců
ID: 1849661  Datum zveřejnění: 28.8.2014