Java developer germany burgkirchen

Timone Management s.r.o.

Místo práce
Německo
Druh pracovního poměru
plný úvazek, živnost

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

We are finding candidate for full-time job for interesting partner in Burgkirchen (Germany).
Start immediately/ according to candidate.
Langugages: English language needed, German is welcome

The project is an information and reservation system (destination management system), which is now already for over 10 years in the market. This system must be revised (masks, functionality) and are also prevails in the existing modules, expansion or modification needed.
We offer here a very interesting environment, because the developers at us a participation in the entire resulting spectrum is possible. Information on the company can be found at www.intobis.de. I'm also the managing director of Intobis GmbH & Co. KG, which would be of use but in the offices of the maccom GmbH in Burg churches.

preffered - JAVA EE, EJB, JSP, HTML, CSS; JS, SQL, Eclipse

welcome - JBoss, Struts, jQuery, MS SQL, GIT, Maven/Gradle, CI

required: WINDOWS knowledge
Langugages: English language, German (welcome)

Zaměstnanecké výhody, benefity

* only English language needed (German welcome)
* support during hiring púrocess form Czech republic
* paid and provided accomodation
* good location near Mnichov

Požadavky na zaměstnance

středoškolské bez maturity
středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Timone je původem softwarová společnost působící na českém, německém, rakouském a švýcarském trhu. Těžištěm činnosti je vývoj softwarových, internetových a intranetových aplikací dle potřeb zákazníka.

Počet zaměstnanců

5-9 zaměstnanců
ID: 1791682  Datum zveřejnění: 4.7.2014