Unix/Linux Administrator

Timone Management s.r.o.

Místo práce
Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Job Description
Operation Linux servers (RHEL/SLES) for various international projects for customers around the globe.
Troubleshooting problems within the environment up to the application level
2nd and 3rd level on-duty support in non-office hours
Support in the building of new environments and architectures

Zaměstnanecké výhody, benefity

International reliable and successful company.
Friendly team, modern environment.
Mobile phone, notebook.
5 weeks of holidays.
Meal vouchers.
Opencard.
Contribution to the pension fund.
Courses.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Requirements
Fluent in English (real fluency).
Knowledge of and experience with Red Hat Enterprise (Oracle-) Linux and Suse Linux in virtual and physical environments
Knowledge with Oracle Solaris 10 / 11
Knowledge of and experience with LAN and SAN interfaces (incl. network protocols)
Knowledge of and experience with Symantec Veritas HA

Desired
University degree in the field of computer science, telecommunications or similar
Scripting skills (e.g. bash, ksh)
Experience of working in an ITIL orientated company

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Timone je původem softwarová společnost působící na českém, německém, rakouském a švýcarském trhu. Těžištěm činnosti je vývoj softwarových, internetových a intranetových aplikací dle potřeb zákazníka.

Počet zaměstnanců

5-9 zaměstnanců