C# developer -Germany- pressath

Timone Management s.r.o.

Místo práce
Antala Staška 2027/79a, 140 00 Praha 4, Německo
Druh pracovního poměru
plný úvazek, živnost

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

We are looking for C#/.net developer for our partner in Germany, Pressath. Developer should work onsite at first (3-6month), than is possible homeoffice cooperation.
Candidate should speak English (German language isn´t needed)!

Senior-Level Developer C # .NET + SQL Server

- Implementation of Micro- / Backend Services between ERP and related subsystems
Project is 100% spot

- C # (very good, in-depth knowledge)
- REST services - Web API 2.0
- SQL - advanced knowledge (SQL Server 2014)
- With respect to SQL: Integration Services, Service Broker, CLR functions (optional) - Experience with at least one version control system (ideally SVN or GIT)
- German or in English -
Test-driven / domain driven development (at least one unit test - Framework)
- Strong analytical thinking and quick mind

should have
- .NET 4.5 (or later)
- Knowledge in Software
-Design (Patterns - GoF, refactoring, Generics)
- Interface driven design
- Visual Studio 2013/2015
- ReSharper

nice to have
- Experience in agile projects
- NUnit
- NuGet

Field work (later possible partial Home Office)

Type of cooperation - 3/6month contract, than fulltime (open to discuss)

Zaměstnanecké výhody, benefity

- possible home-office cooperation (after 3-6month onsite)
- paid and provided accomodation
- position English language only
- start ASAP/by agreement
- support during the project

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

.NET - Pokročilý

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Timone je původem softwarová společnost působící na českém, německém, rakouském a švýcarském trhu. Těžištěm činnosti je vývoj softwarových, internetových a intranetových aplikací dle potřeb zákazníka.

Počet zaměstnanců

5-9 zaměstnanců
ID: 2547029  Datum zveřejnění: 4.5.2016