Quality inspector

Verify Europe

  • Miesto práce: Praha, Stredočeský kraj, Juhočeský kraj, Plzenský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberec, Královohradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj, Olomoucký kraj, Moravskosliezsky kraj
  • Druh pracovného pomeru: živnosť
Náplň práce, právomoci a zodpovednosti
Our customer has a requirement for two experienced quality inspectors to support at their site in Czech republic. This will be a 2 month initial contract on an independent contractor basis.

The ideal candidate will have the following experience:-

· Comprehensive aerospace industry experience within a quality function

· Experience working with and raising concessions and non-conformance reports

· A good level of computer literacy

Tasking:
· Preparing Vendor Material Review requests, concessions and corrective actions.

· Candidates will perform validity checks on the customer’s system

There aren't any benefits with these positions as they're on a self-employed/independent contractor basis. Salary will be an hourly rate commensurate with candidate experience, plus travel and mileage expenses.

For further information, please contact Christina Cryer-Whitehead Verify Europe on the details provided.

Požiadavky na zamestnanca

Minimálne požadované vzdelanie
stredoškolské s maturitou

Pozícii vyhovuje aj uchádzač so vzdelaním:
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Hlavná oblasť pôsobenia spoločnosti
Iné neuvedené oblasti
Adresa spoločnosti
Kontakt
E-mail: poslať životopis
ID: 2309649  Datum zveřejnění: 2.11.2015