Pohovor

[Assessment Systems Slovakia]

Hledání si nové práce je proces, který je nejen fyzicky, ale i psychicky náročný. Proto je dobré se připravit, zorganizovat čas a být připravený ze sebe vydat maximum. Pohovor může trvat přibližně 1 hodinu, rezervujte si dostatek času. Každý pohovor si vyžaduje náležitou přípravu. Improvizace je neprofesionální.

Při osobním pohovoru je třeba rozlišovat, zda jde o přijímací pohovor:

  • přes personální agenturu,
  • přes headhunterskou společnost (jde o tzv. „lovce hlav“, kteří se specializují na vyhledávání vyšších vedoucích pozic, v případě, kdy existuje omezený počet vhodných kandidátů a kdy je potřebné je oslovit na přímo),
  • přímo ve společnosti, kde se setkáte s personalistou anebo přímo s manažerem dané firmy.

Tyto pohovory mají některé části velmi podobné, přesto každý z nich má své místo ve výběrovém procese.

V personální agentuře či headhunterské společnosti je pohovor většinou veden obšírněji, aby vám konzultant dokázal poradit různé pracovní nabídky podle kritérií, které si zvolíte. Jsou vstupní bránou pro pohovor přímo ve společnosti. Cílem je předvýběr a výběr do užšího kola z množství uchazečů, podle firmou stanovených požadavků. Takový pohovor může být často zaměřený na Vaše osobnostní předpoklady, než na odborné kvality.

Hledám si práci, co udělat nejdříve?

A.  Uvědomte si, co Vás v práci nejvíce motivuje, proč si jdete hledat práci, jaký      zaměstnavatel a typ práce by vám nejvíce vyhovoval, jaké pracovní prostředí by se      Vám nejvíce líbilo.
B.  Uvědomte si svoje přednosti a v jakých oblastech byste se měli rozvíjet.
C.  Zamyslete se nad tím, kdo jste, jaký jste, co se vám v životě podařilo      dosáhnout.
D.  Zkuste vyhledat ve svém okolí někoho zkušeného, kdo absolvoval výběrové pracovní      pohovory, případně pracuje jako personalista anebo odborný konzultant. Zkušené      osoby vám mohou poskytnout cenné rady a odpovědět na vaše otázky a takto vám      výběrový proces přiblížit a ulehčit.
E.  Vyhledejte si potřebné informace týkající se výběrových procesů, například jak      napsat životopis, motivačný list, výška platu a pod.
F.  Promyslete si, kde hledat práci.

>> Další článek: Příprava na pohovor

Související články