PHP Developer for e-commerce

CPL Jobs s.r.o.

Místo práce
Trnitá, Brno-střed, Česko
plný úvazek
Termín nástupu
Po dohodě
Mzdové podmínky (brutto)
40.000CZK - 80.000CZK

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

As a PHP developer, you will be working on an e-commerce platform, which powers one of the biggest online shops with electronics in the UK - PC world and Currys. These site handle more than 7.000.000 unique visitors daily.

Your task will be to further develop our platform and look for new challenges and ideas. Currently, the team is working on a complete automation of the checkout process. You will work in a smaller team of 5-6 people in Agile.

Tech stack: PHP (Symfony, Codeigniter, Nette), HTML, PL/SQL, JS (React, Redux), CSS, Atlassian tools

Zaměstnanecké výhody, benefity

- Modern offices, right in the center!
- Cafeteria
- Soft skill and language trainings
- Bonus scheme
- Multisport card (you will also get a discount in BigOneFitness)
- Occasional hackatons and a chillout zone
- 25 vacation days, lunch vouchers, flexible working hours and all the usual stuff
- plenty of social events

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

Company which specializes in developing an e-commerce platform which powers on of the biggest online shops in the UK.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Programming skills - PHP, JS, CSS, GIT

English - for communication with colleagues from the UK

Advantages - Nette? CogeIgniter? RabbitMQ? Varnish? Linux/Bash scripting? Skilled with testing?

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Nabídka služeb personální agentury se zaměřením na obsazování volných pozic ve středním a vyšším managementu a pozic specialistů.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3605850  Posting date: 26.3.2019  Basic wage component (gross) and other rewards: 40.000CZK - 80.000CZK