Opportunity in Controlling for German speakers!

CPL Jobs s.r.o.

Místo práce
Ostrava, Česko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Are you an analytical person with experience in financial controlling, do you speak German, and are you seeking an opportunity in a stable international company, where you can get great experiences?

WE ARE LOOKING FOR A FINANCIAL CONTROLLING SPECIALIST WITH THE GERMAN LANGUAGE!

What will be your responsibility?

- Responsibility for transaction controlling activities
- Controlling cost centers
- Participation in the transition of controlling and reporting activities
- Data extraction from different tools
- Developing the reporting templates
- Ad hoc analyses

What you should have?

- Experience in finance controlling
- Fluent German language, English - B1
- MS Office, especially Excel you should have on advanced level
- Experience with SAP is a big advantage
- Great analytical skills

What does the company offer?

- 5+ weeks of holiday
- HO, flexibility
- Cafeteria
- Meal vouchers

Would you like to know more about this opportunity and your profile suits the requirements? Do not hesitate and send us your CV in English.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Jiné neuvedené oblasti

Stable international company

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Německý jazyk - Pokročilý (C1) a Anglický jazyk - Mírně pokročilý (B1)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Nabídka služeb personální agentury se zaměřením na obsazování volných pozic ve středním a vyšším managementu a pozic specialistů.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 4003081  Posting date: 23.11.2020