HR admin/specialist with German

JOBSTART, s.r.o.

Místo práce
Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Do you speak fluent german and do you have experience from customer service or HR administration? Great! We might be looking for you!

Our client, international pharmaceutical company, is looking for suitable candidates for the role of

„HR admin/support with german "

The main activity will be taking complex care of internal HR system. You will be the first point of contact for all the employees of the company within EMEA region and you will be dealing with requests regarding new employment contracts, expiring contracts, keeping tracks of attendance, benefit portfolio and also all the administration connected to these processes (e.g. promotion, company´s policy issues, support of payroll department etc.)

Our client requires:

- 1-3 years of experience in customer service or HR field
- Very good knowledge of one of german (C1 level) and english (B2)
- Great communication skills and problem solving attitude
- Customer-service mind
- Ability to multitask, dynamics, reliability

Our client offer:

- Independent, responsible role in stable, international environment
- Daily usage of foreign languages
- Professional and career growth
- Great salary! Wide range of benefits system
- Immediate start possible

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Chemický průmysl, výroba farmaceutických výrobků

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2) nebo Německý jazyk - Pokročilý (C1)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

personální agentura

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 2769871  Posting date: 17.10.2016