Snížení mzdy v těhotenství

Dobrý den,

chci se zeptat, zda-li mi může zaměstnavatel v době těhotenství bez mého souhlasu snížit mzdu s tím, že mě převede na méně náročnou práci (v mém případě je to spíše náročnější práce) a následně mi bude poskytnut dorovnávací příspěvek, ale bohužel ne do takové výše, která je uvedena v pracovní smlouvě, takže na tom budu ztrátová. Ve zkratce bych měla vykonávat náročnější práci za méně peněz a to beru jako diskriminaci těhotných žen.

Zam-el to dělá kvůli bezpečnosti těhotné, aby nebyla vystavována nebezpečí a tím pádem v případě nehody, by byl zam-el právem krytý a nemohl za vzniklou situaci, šlo by tedy v případě nesouhlasu převedení a snížení mzdy vystavit dokument, ve kterém by stálo, že veškerou zodpovědnost v případě nehody beru na sebe?

Předem děkuji za odpověď.
 • Komentáře
 • Dobrý den,

  pokud děláte práci, která je těhotným ženám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje Vaše těhotenství, je zaměstnavatel povinen Vás dočasně převést na práci, která je pro Vás vhodná a za kterou budete mít STEJNÝ výdělek, jako doposud. Pokud Vás převede na pro Vás vhodnou práci, za kterou byste bez svého zavinění měla menší výdělek, musí Vám zaměstnavatel dorovnat rozdíl do výše dosavadního výdělku. V žádném případě není zaměstnavatel oprávněn Vám dávat menší mzdu.
  Rozhodně nepodepisujte dokument, ve kterém byste na sebe převzala veškerou zodpovědnost za případnou nehodu (úraz). Jednak je to v rozporu se zákoníkem práce a s předpisy týkajícími se bezpečnosti práce, jednak by Vám to bylo spíše ke škodě než k užitku.
  Tím, že Vás chce zaměstnavatel převést na bezpečnější práci, jedná v souladu s pracovněprávními předpisy. Je to jeho povinnost, takže Váš souhlas nebo nesouhlas není relevantní Snížení výdělku v pořádku není.
  Pokud nabízenou práci, která je podle Vás pro Vás náročnější, vykonávat nechcete a zaměstnavatel nemá možnost Vám nabídnout něco jiného, pak by se mohlo jednat o překážky na straně zaměstnavatele.
  Nebo byste mohla být do přiznání peněžité podpory v mateřství v pracovní neschopnosti.