Zkušenosti – jak jsem psal životopis

Poslední aktualizace: 9. července 2017
Zkušenosti - jak jsem psal životopis
Úkolem životopisu je představit vás, vaše vzdělání či dosavadní kariéru . Nahlédnite na zkušenosti se psaním životopisu od několika uchazečů o zaměstnání

Žádost o přijetí do zaměstnání jsem podával před 13 lety. V té době PC nebyla ještě úplně běžnou součástí života, textový editor Word byl v začátcích. Věděl jsem ale, že první písemný projev je pro zaměstnavatele velmi důležitý. Motivační dopisy se tehdy ještě nepsaly. Životopis i se žádostí a přílohu – seznam mnou vypracovaných úloh (projektů) – jsem napsal ve stařičké T602 a celý formální vzhled dokumentu jsem ještě „vyšperkoval“ v redakčním programu Desktop Publish, do dokumentu se mi podařilo přidat i svou „naskenovanou fotografii“.

Nechci znít neskromně, ale na tu dobu to vypadalo téměř dokonale. A co je nejdůležitější, po vytištění jsem si asi třikrát důkladně zkontroloval, zda v textu není nějaký gramatický či stylistický nedostatek. Vychytal jsem zásadní chyby – čárky, háčky, interpunkční znaménka. Konečnou korekturu mého díla mi udělal otec – bývalý redaktor.

Rada: Na prvních písemnostech – životopis, motivační dopis – je třeba si dát záležet a je vhodné doplnit něco, co jiní asi nebudou mít a co je tak trochu naší přidanou hodnotou. U mne to tehdy byla „naskenovaná fotografie“ a seznam mnou vypracovaných projektů. Teď se také určitě něco najde.

Peter, projektant, 42 let


Na rekvalifikačním kurzu jsem se dozvěděla, že je možné napsat si životopis na internetu. S počítačem jsem se učila jenom chvíli, ale po nějaké době jsem už dokázala napsat něco do dokumentu word. Přiznám se, že jsem psala jen čtyřmi prsty, ale dokument jsem si dokázala už i vytisknout.

Jednoho dne jsem se rozhodla, že si zkusím životopis vystavit na jeden internetový pracovní portál. Odklikla jsem sekci životopis a potom vytvořit životopis. Otevřelo se mi okno, kde byl formulář, buď jsem do něj něco napsala, jako jméno a adresu, nebo jsem si už rovnou mohla volit z výběru, např. věk nebo stupeň dosaženého vzdělání. Překvapivě to bylo velmi jednoduché a tak jsem měla životopis za půl hodinky hotový.

Františka, dělnice, 36 let


Na internetu jsem si našel různé vzory a tipy, jak napsat životopis. Dle svého nejlepšího vědomí a svědomí jsem následně vytvořil svůj životopis s pěkně barevnou fotografií. Hned při prvním odeslání jsem zjistil, že mi kvůli velikosti fotografie nejde odeslat. Velikost fotografie jsem zmenšil a postupně začal své životopisy odesílat, ale pořád jsem nedostával odpověď.

Jednoho dne jsem se o tom bavil s kamarádem a ten mi řekl, že možná mám špatnou grafickou úpravu anebo mi chybí nějaké podstatné údaje. Poradil mi, že na Profesia.cz je připravený životopis, do kterého doplním jen své údaje, a navíc denně životopisy prohlíží mnoho firem. Řekl jsem si, že za pokus nic nedám. Moc se mi líbilo, že jsem mohl na pracovní nabídky odpovídat životopisy na fiormuláři, ale i přímo e-mailem.

Jan, elektrikář, 28 let

Vytvořit životopis