Trainee in Retail Marketing - 27.000 CZK

ADECCO spol.s r.o.

Místo práce
Praha, Hlavní město Praha
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
27.000 Kč

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Key Responsibilities
• Support in Retail Marketing Department
• Promo effectiveness evaluation in cooperation with CatMan (RM)
• Management and evaluation of sell-out data while using different data sources (AC Nielsen, Focus, customer sell-out data) for usage of Retail Marketing and CDM
• Analysis of Category growth, Market Shares, Pricing, Distribution
• Regular and ad hoc analysis
• Support in Customer Development Department
• Preparations of documents/presentations for meetings with customers
• Communication with customers
• Preparations of documents/presentations for weekly CDM team meetings
• Ad hoc administration tasks
• Cooperation on special projects

Zaměstnanecké výhody, benefity

We offer you
• 27 000 CZK per month
• 90 CZK meal vouchers
• Office working hours 8:30 - 17:00
• 5 weeks of holiday
• Complete training
• Full time, contract for 1 year
• Work place near to center of Prague – Karlín
• Multicultural international team
• Excellent work environment
• The possibility to become a regular employee after training
• Great opportunity to start your career in multicultural and international company

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Maloobchod

Would you like to work for one of the most significant company in dental health and body care in the word? We are currently searching for suitable candidates for trainee in Retail Marketing. Please do not hesitate to contact to us and become part of a growing international team.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) a Český jazyk - Expert (C2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 3195070  Datum zveřejnění: 22.9.2017  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: 27.000 Kč