NetDevOps Engineer

AT&T Global Network Services Czech Republic

Místo práce
Brno, Česko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

NetDevOps team is looking for experienced Senior Software System Architect.
Experience in network architecture and developing software applications including: analysis, design, coding, testing, deploying and supporting of applications.
Candidate will work in the team to develop automation services of network infrastructure and provide application support.
We are looking for candidate who wants to deliver network services using devops approach, a motivated mindset matters!

Informace o náboru

Working hours: EMEA (approx. 9.00am-5.30pm)
Contract: Unlimited

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Osobnostní předpoklady a dovednosti

• Experience with various programming languages (Python/Java/HTML/PostgreSQL/YANG)
• Experience with Ansible, Terraform, Jenkins/Azzure Devops, Docker, Kubernetes, Elasticsearch, Kafka
• Understanding of networking and TCP/IP stack
• Enterprise LAN/WAN knowledge and experience: routing, switching, firewalls – min. CCNA level
• Experience with cloud solutions (Azure/AWS) and cloud networking
• Experience of administration and development/scripting on Linux operating systems
• Ability to create systematic and sustainable solutions
• Familiarity with Agile development practices

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

We’re proud of our team in The Czech Republic. In fact some of our most complex challenges are tackled by our Brno team from around the globe. How? By delivering great service, coming up with new ideas and pushing the limits of technology. Are you in?
ID: 4114712  Datum zveřejnění: 1.7.2021