Asistent logistického manažera

Best Logistika Cargo s.r.o.

Místo práce
Karla Engliše, Praha 5-Anděl, Česko
plný úvazek
Termín nástupu
01.08.2021
Mzdové podmínky (brutto)
34 000 Kč/měsíc

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Pomáhat hlavnímu manažerovi při zadávání zakázek v dopravních společnostech, uvádění žádostí na dopravních portálech, vyřízení smluv, kontrolu nakládání/vykládání.

Zaměstnanecké výhody, benefity

bonusy

Informace o náboru

e-mail pro CV: [email protected]

Požadavky na zaměstnance

student střední školy
středoškolské bez maturity
středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2) a Český jazyk - Středně pokročilý (B2) a Ruský jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

Languages - Pokročilý

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Osobnostní předpoklady a dovednosti

odolnost proti stresu, komunikační dovednosti, schopnost vyjednávat, pozornost

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Best Logistika Cargo s.r.o. group of companies performs international vehicular cargo transportation of different complexity. The Company provides cargo delivery from Russia to all European countries by Euro Trailers from 3.5 m3 to 130 m3, refrigerators, high and low-tonnage motor transport, special cargo vehicles, trucks supplied with permits for dangerous cargo transportation (in compliance with ADR), as well as outsized cargo platforms.
Professional and complex approach, long experience of its employees, as well as the developed logistics base provided a solid track record of a reliable partner for the company. Best Logistika Cargo operates starting with the year 2004 and provides cargo transportation services from Russia to Western European Countries, Southern European Countries and Scandinavian countries. The company is headquartered in Prague, and has a number of offices in Russia. The company currently employs more than 100 people.
The company is able to provide cargo consolidation, storage, reloading from one vehicle to another at the warehouses of its partners, as to maintain relationships with the logistic companies in CIS countries as well as in Poland, Czech Republic and Germany. Best Logistika Cargo, s.r.o. doesn’t own any fleet.
ID: 3926588  Datum zveřejnění: 15.7.2021  Spodní hranice mzdy (brutto): 34 000 Kč/měsíc