Cloud Security DevOps Engineer in Bratislava

CPL Jobs s.r.o.

Místo práce
Vysoká 14, Bratislava, Slovensko
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
2500 - 3500 EUR

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Do you have strong Linux skills and solid hands-on scripting experience?

Are you experienced in Virtualization & Cloud & Automation?

We are searching for new team members to our great international team!

NOTE, WE ARE ABLE TO SUPPORT YOU WITH VISA PROCESS.

What will you work on?

- You will work on improving system and service availability and increasing operations efficiency

- You will be prepare design of development and operations according to CI/CD DevOps concepts in a cloud environment

- You will be delivering security solutions and supporting systems based on open-source and automation

- You will be scripting and deploying solutions in cloud and containers

- You will be monitoring cyber security and identify vulnerabilities and threats

What skills will make you a perfect candidate?

- Strong Linux skills and experience in E2E delivery (installation, configuration, integration, operations)

- At least 3 years of hands-on experience in system integration/network or application security/cryptography or other related fields

- Solid scripting experience (Python, Perl, Go)

- Experience with Cloud services, Containers and Automation frameworks

Zaměstnanecké výhody, benefity

How we will reward you?

- Motivating salary

- 2 extra days of vacation

- Multisport card

- Meal vouchers

- Discount on company products

- ProCare membership

- Modern premises and technologies

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

International company based in Bratislava with focus on Telecommunication.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Vzdělání v oboru

IT

Řidičský průkaz

B

Počet let praxe

3

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Nabídka služeb personální agentury se zaměřením na obsazování volných pozic ve středním a vyšším managementu a pozic specialistů.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3605904  Datum zveřejnění: 21.2.2019  Základní složka mzdy (brutto) a další odměny: 2500 - 3500 EUR