Financial specialist

Experis

Místo práce
Ostrava, Česko
plný úvazek
Termín nástupu
01.06.2018

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Become part of a successful, dynamic team delivering solutions to our customers which in turn will deliver business benefit therefore enhancing our customer’s performance. In return the position offers a very competitive salary & benefits package.

POPIS POZICE

You will be responsible for:

Worldwide support for financial departments in multiple divisions; on/off-site training and backup. Backup to include all financial activities – from basic data entry to Financial Controller’s duties

● Participation on financial department training programs (creating and maintaining manuals and training videos)

● Participation on system development projects (from financial perspective)

● Transfer pricing

● Support to Global Financial Group

● Participation on financial projects (budgeting, annual report)

PROFIL KANDIDÁTA

Your profile:

University degree in finance/accounting

● Multilanguage communication skills – advanced English (daily communication)

● Willingness to travel abroad

● At least 2 years of experience (production company is an advantage)

● Hands-on experience with complex ERP system and affinity with IT

● Advance knowledge of MS Office (especially Excel)

● Ability to manage work under deadlines.

NABÍZÍME

Benefits and more:

Flexible working hours, home office

● Additional holidays according to years of service

● Contributions to pension insurance

● Referral bonus

● Paid certifications, technical and soft-skills training

● In house training; ● Possibility of attending language courses

● Working on international projects for world known companies

● Great company events (weekends, Teambuilings, B´Day celebrations etc.)

● Travelling and practising your language skills.

Office location: OSTRAVA OR NOVÝ JIČÍN

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

elektrotechnický průmysl

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Experis je světovým lídrem ve vyhledávání klíčových specialistů. Kombinuje odborné znalosti odvětví a lidských zdrojů. Zaměřuje se na vyhledání specialistů v oblastech informačních technologií, engineeringu, financí a účetnictví, zdravotnictví a manažerských pozic.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců
ID: 3395887  Datum zveřejnění: 21.5.2018