Export Control Specialist

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Praha, Česko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

You will be auditing and implementing all operations regarding import/export processes to ensure international business and foreign trade compliance regulations for the logistics departments across the EMEA offices. You will be implementing all areas of maintenance, master data, control etc. processes relative to SAP/GTS applications alongside the IT team.

Zaměstnanecké výhody, benefity

Our client offers a stable international environment alongside the opportunity of professional and personal growth. You will receive a number of benefits, such as an attractive salary, financial bonuses, meal vouchers, wellness and other benefit selections.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Ostatní průmyslová výroba

As a successful candidate, you must be a Bachelor’s graduate, English fluent and a SAP expert. You must have relevant experience in Logistics/order management alongside people management skills. You must be adaptable, assertive, people-oriented, strategic, with strong initiative towards process improvement. Attaining a work permit is a prerequisite.

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3714759  Datum zveřejnění: 11.7.2019