Account Manager

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Olivova 4, Nové Město, Česko
plný úvazek
Termín nástupu
dohodou

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

The successful candidate will be responsible for developing new client portfolio by identifying and approaching companies in IT area and selling them our contracting services. The person will be responsible for first contact with the client, negotiating of contract conditions and development of long-term relationship. The main responsibilities will also include cooperation with our recruitment delivery part of the team with the main goal of fulfilling the client needs.

Zaměstnanecké výhody, benefity

We can offer you an interesting salary scheme with motivating bonus part depending on your results. Together with our benefit package you will receive also 5 weeks of vacation, sick days, language courses, multisport card, offices in the centre of Prague and constant development opportunities. After probation period we offer two days a week of HO.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Jiné neuvedené oblasti

Hays is the world’s leading specialist staffing firm with over 9,000 people and 240 offices across the globe. The Czech business is already functioning for 22 years and with 2 offices in Brno and Prague we are covering 12 specialisms across the whole country.
Currently we are seeking for a new Account Manager for our IT Contracting team.

Požadavky na zaměstnance

základní vzdělání
středoškolské bez maturity
středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) a Český jazyk - Pokročilý (C1)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

The successful candidate should be interested in IT and willing to gain more knowledge in this field. We are seeking for a person with at least 1 year of experience in Sales that would like to develop inside of stable international company. The job would be suitable for self-confident person with good communication skills and success-oriented thinking. Fluency in English is a must have, Czech is not needed.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 4136388  Datum zveřejnění: 17.8.2021