Receptionist - Hilton Prague / Talent oriented

HILTON PRAGUE

Místo práce
Pobrezni 1, Praha
Druh pracovního poměru
plný úvazek, zkrácený úvazek, na dohodu (brigády)
Termín nástupu
15.08.2017
Nabízený plat (hrubého)
850eur

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Check-in, check-out, communication with guests in English language every day, advising on direction or anything in relation of Prague. Checking emails and phone calls, multi-tasking on daily basis and ability to stay calm even in busy days

Zaměstnanecké výhody, benefity

Competitive salary + financial bonuses + hotel bonuses
Contract for unlimited period with 90 days trial period as per Czech Labour code
Young and very energetic team
Environment of 5* Hilton hotel in centre of Prague
Possibility to learn - skills, languages / to get experience and BIG stamp to your CV from one of the biggest Hilton property in Central Europe

Informace o náboru

Pleasant and welcoming personality and attitude
English speaking person with any problems to answer anything
Ability to prioritize and stress resistant

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) nebo
Český jazyk - Pokročilý (C1)

Počet let praxe

1

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Osobnostní předpoklady a dovednosti

We are looking for someone with experience in smaller hotel at reception desk or for graduates after tourism school - We are looking for someone who will be willing to grow within Hilton chain WorldWide. We do not want you to stay at the reception more than a year.

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hilton Prague - Biggest Hilton hotel in Central Europe

Adresa společnosti

Hilton Prague - Quinn Hotels Praha, a.s.
Pobřežní 1
186 00 Praha 8 - Karlín
ID: 3118296   Datum zveřejnění: 1.8.2017