C# /.NET developer – MS stack #1020

Become part of Czech developer house, that is bolstering technical operations across the globe. We are looking for a C# /.NET developer with some professional experience. One of our partners Proventeq, who is a provider of productivity and migration solutions for Cloud Office and Content Services Platforms, has increased demand due to a surge in Cloud office migration and that’s where you come in.

Náplň práce:

  • Design and Development of software products and solutions using latest versions of C#/.Net and SQL Server
  • Writing technical design documents
  • Project execution

Požadujeme:

  • 1+ years of software development background
  • Excellent knowledge of C#/.Net
  • Hands-on experience in developing high-performance multithreaded applications and software products
  • Good knowledge of MS SQL
  • Strong technical aptitude and a “Can do” attitude
  • Ambition and Enthusiasm to learn latest technologies
  • Written and verbal communication skills in English

Nice to have knowledge:
  • Experience in software development Agile/Scrum methodology
  • Experience with Azure APIs
  • SharePoint or any other ECM/CMS system
  • Some knowledge about Artificial Intelligence / Machine Learning
  • ReactJS.NET
  • Experience of working with event streaming platforms like Apache Kafka
  • PostgreSQL

Nabízíme:

  • Food vouchers
  • Working on latest technologies & professional growth
  • Personal development budget
  • Remote work
  • Teambuilding
  • 25 days of holidays

Poznámka:

Zaujala Vás tato pracovní nabídka? Neváhejte a zašlete svůj profesní životopis ve formátu MS WORD (ideálně .docx). Pokud jste již u nás absolvoval/a pohovor, můžete kontaktovat přímo svého konzultanta.

Tato pracovní pozice je také vhodná pro uchazeče, kteří hledají práci jako Programátor, programátor C#, Programátor .NET apod.

Uchazeče, kteří postoupí do užšího kola, budeme kontaktovat obratem. Ostatní uchazeče budeme kontaktovat v případě, že pro ně nalezneme jinou vhodnou pracovní nabídku.