Category Development Manager B2C East (food industry) #1960

Jobs Contact Personal, s.r.o.

Místo práce
Zásmuky, Česko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

* responsibility for the development of the defined product categories in order to fulfill the 3 year business plan within the region
* support and cooperation with the KAMs in their engagement with customers
* fulfilling the role of being the market expert by adopting and adapting the visions, ideas and concepts
* analyzing of data or insights to determine industry and consumer trends regarding the product and category and to identify gaps, finding new oportunities and key contracts
* managing budget development and revenue for the product category
* monitoring and reporting on market and competitor activities and providing relevant reports to managers
* participation in exhibitions and other marketing events - regular European travel required
* cooperation with the international Category Management team – responsibility to the Group Marketing Manager

Zaměstnanecké výhody, benefity

* strong financial background of a multinational company
* stable job in a constantly developing company
* further professional and personal development, language and professional training
* main employment relationship
* salary according to agreement
* 25 days of vacation
* flexible working hours
* the possibility of purchasing company products at a discounted price
* corporate events
* pleasant work team
* location: Zásmuky (near Kolín) + European business trips
* onboarding BY AGREEMENT

Informace o náboru

Tým Jobs Contact se těší na spolupráci s Vámi!

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků

The international food company Hügli Food Zásmuky, a member of the Bell Food Group, is looking for a new colleague for the position of CATEGORY DEVELOPMENT MANAGER. Our production is focused on dehydrated products for private label customers such as soups, sauces, pot meals, pasta and rice meals, recipe mixes, bouillons etc.. Do you like communicating with people? Are you looking for new opportunities? Do you have marketing experience? Are you looking for a stable job with the possibility of development? We would be happy to welcome you to our team!

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Vzdělání v oboru

ekonomické

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) nebo Český jazyk - Expert (C2)

Řidičský průkaz

B

Osobnostní předpoklady a dovednosti

* education in economics - focus on marketing, market analysis
* experience in a similar position is an advantage
* independence, analytical thinking, communicative and proactive approach to problem solving
* responsibility for own performance, willingness to learn and seek new opportunities
* time flexibility – willingness to travel around Europe (exhibitions/meetings)
* PC knowledge, MS Office (Excel, Word)
* Czech-speaking person with fluent business English (German is an advantage)
* driving license B

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Personální agentura

Počet zaměstnanců

25-49 zaměstnanců
ID: 4569970  Datum zveřejnění: 2.5.2023