Reporting Analyst

ManpowerGroup s.r.o.

Místo práce
České Budějovice, České Budějovice, Česko
Druh pracovního poměru
plný úvazek
Termín nástupu
Dohodou

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

American production company, opening new Share Service Center for Europe in České Budějovice, offers work opportunity for Reporting Analyst.

The suitable candidate:
- assures integrity of US GAAP financial information for F+B regions and segment inside the company
- participates in annual budget preparation and five-year plan
- prepares monthly, quarterly and annual reports
- will have transversal relationships with finance and non-finance stakeholders withing the Segment /Region in order to provide support for corporate performance management, strategic and business analysis, M&A financial dilligence and valuation and integration.

Zaměstnanecké výhody, benefity

- A challenging and interesting job in newly opened Share Service Center in České Budějovice
- Extensive long-term opportunities for personal and professional development
- Competitive salary based on experience
- Comprehensive benefits package:5 weeks of vacation, Flexible working hours, Sickdays, Meal vouchers, Lecture of foreigh language, International training

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Ostatní průmyslová výroba

výrobní společnost

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Řidičský průkaz

B

Osobnostní předpoklady a dovednosti

- University degree in finance or accounting preferred
- 2-5 years of financial experience - planning, budgeting and analytical skills
- Strong understanding of accounting rules, controlling
- Experienced in SAP, BI, Hyperion, HFM, SmartView, BPC, EPM
- Willingness to travel
- Fluency in English, a second foreign language can be helpful
- Leadership and cooperative capabilities, team member

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Víte, co je pro Manpower ve světě práce nejdůležitější? Lidé jako Vy!

Staráme se o ně a víme, jak je práce v životě každého důležitá.

Hledáte jedničku v oblasti personálních služeb?

Už víte, co budete dělat?

Adresa společnosti

Manpower
Nám. Přemysla Otakara II. 36
370 01 České Budějovice
ID: 3380543   Datum zveřejnění: 9.7.2018