Junior finance specialist

Manuvia Expert Recruitment CZ, s.r.o.

Místo práce
Hlavní město Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

- Manage day-to-day activities and co-ordination with the team
- Ensures proper document management
- PO and non-PO Invoices, Credit Notes, Down-Payments and other documents from vendors/suppliers within deadlines
- To be responsible for a timely resolution of parked / unprocessed / unposted / blocked/unpaid items to enable their inclusion in the payment run
- Provides timely assistance and customer-oriented support for incoming queries and issues
- Supports Continuous Improvement and Harmonization of transitioned activities with aim on best practices and efficiency increase

Zaměstnanecké výhody, benefity

- Broad range of activities, tasks and projects
- Further development and professional advancement
- Friendly and international working environment
- Competitive salary and various benefits

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Currently we are looking for skilled candidates in Accounts Payable field, who want to try new project for big company! We can offer you unlimited contract, many benefits and interesting salary!"

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) a Český jazyk - Expert (C2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

- At least 1 year of experience in area of accounts payable
- Experience in any accounting environment is an advantage
- Exposure to payment processes and system solutions (e.g. Invoice processing /SAP/Ariba) is advantage
- Knowledge of Microsoft office
- Ability to work effectively in a multi-national organization
- Detail oriented, professional attitude, reliable
- Fluency in English

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Manuvia vznikla v roce 2018 spojením aktivit čtyř silných personálních agentur: Express People, Wincott People, Xawax a McROY Group. V regionu CEE se tak objevila mezinárodní skupina s dvacetiletou zkušeností a třiceti pobočkami v sedmi zemích, která expanduje dále. Skupina Manuvia efektivně kombinuje dva typy služeb – na jedné straně agenturní zaměstnávání pracovníků ve výrobním sektoru a na straně druhé vyhledávání a výběr specialistů a manažerů napříč odvětvími.

Nábor specialistů reprezentuje ve skupině naše Manuvia Expert Recruitment. Pro naše klienty vyhledáváme specialisty a manažery se zkušenostmi a znalostmi z výroby a vývoje technologií, IT, financí, center sdílených služeb, obchodu a marketingu, práva, farmacie a zdravotnictví, HR a administrativy.

Počet zaměstnanců

25-49 zaměstnanců
ID: 3559189  Datum zveřejnění: 12.12.2018  Nabídka práce je převzata z jiné stránky nebo zdroje.