Windows Engineer

Manuvia Expert Recruitment CZ, s.r.o.

Místo práce
Česká republika, Praha, Hlavní město Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Delivery of Windows services and daily operations of application infrastructure
Analysis, identification and problem solving
Request management, incident management, problem and change management
Consultation, implementation and system management
Cooperation with colleagues regarding design of new infrastructure or upgrade of existing systems
Solving of security issues, security analysis and reports
Working in GxP environment
Part of work in context of IT service delivery: creation of documentation, mapping of processes, communication with customer, participation in projects if needed

Zaměstnanecké výhody, benefity

Broad range of activities, tasks and projects
Further development and professional advancement
Friendly and international working environment
Competitive salary and various benefits

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

(Prague, FoxPro, Wintel Area, Microsoft Windows Server, GxP, PowerShell / VBScript, SQL, ITIL)
We are looking for experienced and motivated Windows Engineer to join our team in Prague. A great opportunity to work in an IT industry with exposure to new technologies and international environment."

Požadavky na zaměstnance

nástavbové/vyšší odborné vzdělání

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

At least 3 years of enterprise scale Microsoft Windows Server (2003, 2008, 2012) practical experience with Windows systems management, deployment, troubleshooting, change management and root cause analysis
Must have understanding of aspects of ICT infrastructure technologies and have overview in another areas: networking, security, storage and virtualization technologies (VMWARE ESX/Windows Hyper-V)
Experience in Wintel area are necessary + ideally in combination with another technologies or areas (e.g.: Virtualization; Citrix; MSSQL; Storage; etc.)
Understanding of Microsoft Active Directory and associated infrastructure services (DHCP, DNS, Group Policies)
Ideally experience with FoxPro, PowerShell / VBScript and SQL knowledge
Fluency (written and spoken) in English
Excellent written, presentation and verbal communication skills
Experience from global projects and enterprise environment are beneficial
Knowledge of ITIL principles will be a big plus, GxP environment experience will be beneficial
Candidates have to declare criminal record extract not older than three months

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Manuvia vznikla v roce 2018 spojením aktivit čtyř silných personálních agentur: Express People, Wincott People, Xawax a McROY Group. V regionu CEE se tak objevila mezinárodní skupina s dvacetiletou zkušeností a třiceti pobočkami v sedmi zemích, která expanduje dále. Skupina Manuvia efektivně kombinuje dva typy služeb – na jedné straně agenturní zaměstnávání pracovníků ve výrobním sektoru a na straně druhé vyhledávání a výběr specialistů a manažerů napříč odvětvími.

Nábor specialistů reprezentuje ve skupině naše Manuvia Expert Recruitment. Pro naše klienty vyhledáváme specialisty a manažery se zkušenostmi a znalostmi z výroby a vývoje technologií, IT, financí, center sdílených služeb, obchodu a marketingu, práva, farmacie a zdravotnictví, HR a administrativy.

Počet zaměstnanců

25-49 zaměstnanců
ID: 3323839  Datum zveřejnění: 1.3.2018  Nabídka práce je převzata z jiné stránky nebo zdroje.