Quality Assurance Lead

OKIN BPS, a.s.

Place of work
District Ostrava
Contract type
full-time

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

- Position is for our new client RunMyProcess.- Prepares and executes test plans.- Responsible for top quality of delivered solutions.- Performs independent application and solution testing based on business requirement and other documentation.- Provides immediate feedback to development team.- Suggests solutions based on his/her experience.- Supports Business Analyst during preparation and execution of User Acceptance Testing.- Suggests application improvements.- Provides detailed documentation regarding testing approach, tests performed and test results.

Employee perks, benefits

- Be a part of a new project for an international customer .- Full-time employment.- Multicultural environment.- Everyday use of foreign languages.- A nice working environment with a dynamic team.- A possibility of further personal and career development (language academy, soft skills trainings, Excel, CISCO/ITIL academy.- Other employee benefits.

Requirements for the employee

Candidates with education suit the position

Secondary with school-leaving examination

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Personality requirements and skills

- Excellent communication skills (both verbal and written).- QA methodology knowledge.- Experience with leading of team of testers.- Knowledge of some QA tool is a benefit.- A desire to help others achieve their best.- Ability to analyze data and create and review processes.- Focus on details.

Advertiser

Brief description of the company

OKIN BPS
Láká vás prostředí mezinárodní firmy, která se řadí mezi TOP zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji, a navíc nabízí nejžádanější pozice na trhu práce? V Ostravě a Praze jsme od roku 2004 vytvořili zázemí pro více než 1000 nadšenců z řad absolventů středních i vysokých škol, ale i zkušených senior manažerů. Patříme k nejrychleji rostoucím poskytovatelům podnikových služeb.

V OKINu nabízíme práci šikovným absolventům vysokých i středních škol bez ohledu na vystudovaný obor a předešlou praxi. U nás najdou uplatnění také zkušení odborníci – network (síťoví) inženýři, specialisté z oblasti IT technologií, projektoví manažeři nebo špičkoví administrátoři s dlouholetou praxí.

Number of employees

1000 and more employees

Company address

OKIN BPS, a.s.
Hornopolní 3308/40
Ostrava
www.enter-okin.com
ID: 3703605  Datum zveřejnění: 26.6.2019  Nabídka práce je převzata z jiné stránky nebo zdroje.