Process Developer junior (Ref. No.: A950)

OKIN BPS, a.s.

Place of work
District Ostrava
Contract type
full-time

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

We create applications that simplify and streamline the operation customers of RunMyProcess in their business systems and tools.- get familiar with the assignment and design particular processes,- create a user interface or connection to third-party systems for each step of the process,- regularly present your results with the project team,- keep continuous evidence of your work,- collaborate with the Quality Assurance department,- provide support to applications in a production environment,- actively participate in the application testing phase,- collaborate with more experienced colleagues.

Employee perks, benefits

- be a part of a new project for an international customer,- full-time employment,- multicultural environment,- everyday use of foreign languages,- a nice working environment with a dynamic team,- a possibility of further personal and career development (language academy, soft skills trainings, Excel, CISCO/ITIL academy,- other employee benefits.

Requirements for the employee

Candidates with education suit the position

Secondary with school-leaving examination

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Personality requirements and skills

- HTML5/CSS3/JavaScript with a focus on modern technologies and frameworks,- SQL or MongoDB data storage engines,- to understand the API documentation from a service provider,- to be self-motivated and driven to learn new technologies,- not to be afraid to ask questions,- agile development workflow,- CV in English and Czech language.

Advertiser

Brief description of the company

OKIN BPS
Láká vás prostředí mezinárodní firmy, která se řadí mezi TOP zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji, a navíc nabízí nejžádanější pozice na trhu práce? V Ostravě a Praze jsme od roku 2004 vytvořili zázemí pro více než 1000 nadšenců z řad absolventů středních i vysokých škol, ale i zkušených senior manažerů. Patříme k nejrychleji rostoucím poskytovatelům podnikových služeb.

V OKINu nabízíme práci šikovným absolventům vysokých i středních škol bez ohledu na vystudovaný obor a předešlou praxi. U nás najdou uplatnění také zkušení odborníci – network (síťoví) inženýři, specialisté z oblasti IT technologií, projektoví manažeři nebo špičkoví administrátoři s dlouholetou praxí.

Number of employees

1000 and more employees

Company address

OKIN BPS, a.s.
Hornopolní 3308/40
Ostrava
www.enter-okin.com

Contact

Contact person: Erika Mihulová
E-mail: send CV
ID: 3885540  Datum zveřejnění: 5.3.2020  Nabídka práce je převzata z jiné stránky nebo zdroje.