Можливість для людей з України

IT Support Administrator Brno

radixal s.r.o.

Místo práce
Brno, Česko
plný úvazek
Termín nástupu
ASAP nebo podle dohody
Mzdové podmínky (brutto)
40 000 - 50 000 Kč/měsíc

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Good working knowledge of MacOS and Windows operating systems (experience with Linux would be a plus)
- Experience of managing a mobile device management (MDM) solution (JAMF knowledge a plus)
- Strong experience with password management platforms (knowledge of LastPass would be a plus)
- Experience with Atlassian products JIRA/Confluence
- Experience administering Google Workspace at an SME level.
- A good working knowledge of networking and practical experience.
- A good working knowledge and practical experience of IT security products (experience with the SOPHOS suite of products/services would be a plus)

Key Responsibilities
- Managing rolling stock of laptops and managing laptops returned by old employees.
- Participating with the onboarding/offboarding of employees.
- Maintenance and management of local network in partnership with global support team.
- Participation in network support requirements for all company locations.
- Carrying out of IT Service Management (ITSM) function for all employees covering all locations.
- Taking part in varied IT based project work at a Global Aferian IT (GAIT) group level providing strategy and support.
- Administration of endpoint protection and troubleshooting issues that arise.
- Administration of email gateway and troubleshooting mail flow issues.
- Reporting of recurring service requests and proposition of remedial action.

Personal attributes
- A friendly and positive approach towards helping others.
- A can do attitude with the willingness to go above and beyond.
- Good written/spoken English (all support requests are dealt with in English)
- Please note this is an office based role.
- There is no flexi time available for this business-critical position.

Softwarehouse radixal je dodavatelem především středních a velkých softwarových řešení. Nejsme specializování ani technologicky ani byznysově, v současnosti tvoří páteř naší činnosti ERP řešení a systémové integrace. Vytváříme webová rozhraní pro firemní specialisty, která mají zajistit co nejsnazší práci.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Vzdělání v oboru

IT support

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

Jira - Pokročilý
Confluence - Pokročilý
Sophos - Mírně pokročilý
Apple MacOS - Pokročilý
Microsoft Windows - Pokročilý
Linux OS - Mírně pokročilý
Google Workspace - Pokročilý

Řidičský průkaz

B

Počet let praxe

3

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

radixal s.r.o. je softwarehouse zaměřený na vývoj zakázkového software pro korporátní zákazníky. Pracujeme pro značky jako je Srovnejto, ePojištění, DHL, RegioJet, Raiffeisenbank, Globus, Schneider Electric, Global Payments, VEIT Electronics, skupina Agel, SpaceMetric, Schlieger a další. Vyvíjíme webové aplikace i samořiditelné vlaky.

Typicky pracujeme full-remote, z domova. Máme zvládnuté řízení remote týmů, sdílení know-how, online setkávání, zaškolení.

Dáváme volnost, požadujeme zodpovědnost!
ID: 4533677  Datum zveřejnění: 18.4.2023  Spodní hranice mzdy (brutto): 40 000 Kč/měsíc