Back Office Specialist

Randstad HR Solutions s.r.o.

Místo práce
Praha 4 - Pankrác, Praha, Hlavní město Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

We are looking for motivated candidates for the position “Back Office Specialist” to join our client’s team. You will be part of team and you will support all internal activities. This position will be open in Prague and we can offer a full-time employment.

Key responsibilities:
- Office management activities (office supplies, preparation for business visits, communication with facility/building manager etc.)
- Project planning, invoicing, creating and project maintenance
- Contact for external and internal employees according to their business trips requests as well as point for communication within the company.
- Organization of business trips (booking of flights/tickets, accommodation etc.), preparation of business trips calculations
- Work with internal system – evidence of new projects, creation of PO´s etc.
- Close cooperation with financial department of the company as well as other entities
- Various administrative tasks and reporting
- Occasionally support to managerial board

Zaměstnanecké výhody, benefity

We offer:
- Competetive salary
- 25 days of holiday
- Meal vouchers
- Education and development
- Corporate laptop and mobile phone
- Flextime - Flexible working times (if job and customer allows)
- Fitness (2x/week)
- Fishing for Friends program (candidates´recommendation)

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

International company

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

Key qualification:
- Min. 3 years of experience in administrative role
- Fluent Czech/Slovak and English
- MS Office - advanced level
- Self motivation
- Good organization skills
- Professional manners
- Good administrative skills
- High attention to detail

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Počet zaměstnanců

150-199 zaměstnanců
ID: 3218885  Datum zveřejnění: 18.10.2017