Najděte si zajímavou práci s námi.

Translation specialist - German (FR/ES/IT)

Vaše náplň práce

  • providing manual translation of materials (e.g. product description, product information, shipping and delivery information, returns & refund information, ...) when entering new international markets
  • ensuring quality control of translation (from colleagues, translators, external suppliers)
  • providing feedback to individual team members in order to increase the quality of cooperation.

Váš profil

  • native level - German language (C2)
  • advanced level - English (C1) and French / Italian / Spanish (C1)
  • degree in Translation, Foreign Languages or Communication - advantage
  • knowledge of CAT tools - advantage

Naše nabídka

  • wage starts from 1800 € gross per month (depending on the experience of the candidate)
  • other benefits will be presented at the personal interview
Please, send me your CV and motivation letter in English.

Místo práce

Southern Moravia Region

Druh pracovního poměru

full-time
Ucházejte se nyní
Trenkwalder a.s.
Martina Radkovičová
Sokolská 22 Olomouc 779 00
Mobil: +420603488829
Email: [email protected]
ID: 3928493  Datum zveřejnění: 24.6.2020  Nabídka práce je převzata z jiné stránky nebo zdroje.