ABAP developer

Varroc Lighting Systems, s.r.o.

Suvorovova 195, 742 42 Šenov u Nového Jičína, Okres Nový Jičín

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Job Description:
• Provide business analysis, design and development of small to complex SAP applications
• Formulate and define application scope and objectives and devise/modify procedures to solve business problems
• Develop and maintain application interfaces, reports, conversion programs and custom functionality and enhancements
• Prepare detailed technical specifications from which programs will be written, and design, code, test, debug, and document programs
• Foster and maintain good relationships with business and IT colleagues

Zaměstnanecké výhody, benefity

We offer:
• Background of a strong international company
• Transport allowance
• 5 weeks of vacation
• Allowance for meals
• Allowance for pension insurance
• Training opportunities
• Career growth
• Motivating salary

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

• Knowledge of relevant technology, tools and middleware, including ABAP/4Development Workbench, Windows, GUIs, RPCs and various RDBMs
• Knowledge of SAP BDC, ALE, Idoc, BAPI, RFC, Function Modules and Dialog programming
• Knowledge of ABAP/4 programming language, Development Environment, ABAP/4 Workbench, Data Dictionary and Correction and Transport System
• Knowledge of r/3 landscape, client structures and the Change and Transport System (CTS)
• Knowledge of modern programming techniques, object oriented programming, fourth generation languages, and Structured Query Language
• SAP reporting, enhancement, interfaces, conversion or forms development in SAP script and Smartforms with expertise in one or more
• Expertise in one or more of: SAP R/3 modules; SD/OTC, FI, AP, AR, CO, DTS, P2P, and MM

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Společnost Varroc Lighting Systems v České republice je centrem vývoje a předním světovým výrobcem světelné techniky, forem a nástrojů pro automobilový průmysl. Mezi hlavní zákazníky patří společnosti Ford, VW, PSA, Jaguar, Land Rover, GM, Mercedes a Bentley.

S téměř 2300 zaměstnanci v České Republice nabízí společnost Varroc Lighting Systems uplatnění v Technickém centru zaměřeném na výzkum a vývoj světelné techniky v oblastech optiky, mechanické konstrukce a elektroniky. Vývojové centrum se nachází v Novém Jičíně a nově rovněž v Ostravě. Možnost uplatnění nabízí i výrobní závody a nástrojárna v Novém Jičíně a Rychvaldě, které se zaměřují na sériovou výrobu světelné techniky a návrh a výrobu forem, příslušenství a specializovaných strojů k podpoře výroby světelné techniky. Více informací o společnosti je k dispozici na www.varrocgroup.com.
ID: 2550659  Datum zveřejnění: 6.5.2016