Account manager - Seat

Varroc Lighting Systems, s.r.o.

Suvorovova 195, 742 42 Šenov u Nového Jičína, Okres Nový Jičín

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

• Manage and extend customer contacts. Take over the complete responsibility for all lighting and electronic products to Seat
• Win new projects according to the business plan and control the RFQ process from the customer RFQ document to the final business award.
• Lead price negotiations, presentations and regular customer meetings at the customer in Spain with the task to manage the communication, build the business and bring the won projects into a profitable status.
• Develop, and execute sales, component strategies
• Coordinate communication between the customer and the company to the inside as well as to the customer side
• Work on and maintain company internal data bases and systems

Zaměstnanecké výhody, benefity

• Flexible working hours (fixed time 8:30 – 13:30)
• 25 days holiday/year
• Sick Days – 2 days
• Transport allowance, Company flat for limited period
• Allowance for meal
• Variable bonus system
• Language courses, professional trainings
• Pension insurance allowance
• Ability to participate in the development of innovative products

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

• Master degree – Engineering, Economics
• At Least 5 years of experience in automotive supply industry
• Significant sales experience with complex products in the Automotive supply industry
• Experience with Seat or at least with VW-Group - advantage
• Very good English
• Strong negotiation skills and experienced in lead negotiations
• Systematic, self-dependent, focused on the result and very dedicated
• Location is Varroc Novy Jicin, regular travel is required

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Společnost Varroc Lighting Systems v České republice je centrem vývoje a předním světovým výrobcem světelné techniky, forem a nástrojů pro automobilový průmysl. Mezi hlavní zákazníky patří společnosti Ford, VW, PSA, Jaguar, Land Rover, GM, Mercedes a Bentley.

S téměř 2300 zaměstnanci v České Republice nabízí společnost Varroc Lighting Systems uplatnění v Technickém centru zaměřeném na výzkum a vývoj světelné techniky v oblastech optiky, mechanické konstrukce a elektroniky. Vývojové centrum se nachází v Novém Jičíně a nově rovněž v Ostravě. Možnost uplatnění nabízí i výrobní závody a nástrojárna v Novém Jičíně a Rychvaldě, které se zaměřují na sériovou výrobu světelné techniky a návrh a výrobu forem, příslušenství a specializovaných strojů k podpoře výroby světelné techniky. Více informací o společnosti je k dispozici na www.varrocgroup.com.
ID: 3217673  Datum zveřejnění: 17.10.2017