Přesun podnikání na manželku na mateřské

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem:

Dříve jsem byl zaměstnancem na HPP a paralelně s tím jsem podnikal jako OSVČ na VPP v oblasti vývoj a výroba elektronických zařízení.
Moje OSVČ bylo zaměstnavatelem bylo povoleno i přes stejný předmět podníkání. Po změně zaměstnání jsem musel uzavřít dohodu, že nebudu paralelně podnikat na což jsem s ohledem na ostatní věci (plat, benefity) přistoupil.
Z dob podnikání na OSVČ mám však stale dlouhodobě běžící projekty, které z mé strany nevyžadují velké úsilí, ale za těchto podmínek dodávané zboží nemám jak fakturovat (cca 250.000 Kč/rok). Hledám možnost jak tento problém vyřešit.

Napadlo mě "převést" podnikání na manželku, ale ta v těchto dnech nastupuje na mateřskou dovolenou (porod v červenci). Předtím pracovala na HPP.

Je možné, aby manželka podnikala na OSVČ i v této době (reálně nebude fyzicky vykonávat žádnou činnost, jen bude příjemcem fakturace) ?
Může být OSVČ v tomto oboru i přesto, že nemá odborné vzdělání (já jako manžel odborné vzdělání pro daný obor mám)?
Nebude mít toto podnikání vliv na čerpání peněz v době mateřské a následně rodičovského příspěvku?

Budu velmi vděčný za každou radu jak tuto situaci nějak elegantně vyřešit. Dodávám jen, že je nutné být plátcem DPH, jiného vhodného rodinného příslušníka k dispozici nemám a můj stávájící zaměstnavatel není ochoten udělat vyjímku, přestože by se jednalo jen o fakturaci (jelikož mám home-office chápu, že je to z jeho strany obtížně kontrolovatelné)

Velmi Vám děkuju za jakoukoliv radu a doporučení.
  • Komentáre
  • Dobrý den, děkuji za všechny informace. Přesně to samé teď řešíme, já bych byla na moterske/rodičovské a manžel by přesunul živnost na mě. Jinak jsem se chtěla ještě zeptat, zajímám se o práci copywriterky. Pro info se jedná o takovou práci https://topranker.cz/efektivni-zprostredkovatel-textu/ a zajímalo by mne, jestli bych to mohla vykonávat na živnost spolu s manželovou volnou živností v oboru obchodu, plus tedy ještě tu mateřskou? Děkuji.