PLC Software Developer

DEVIRE s.r.o.

Místo práce
Brno, Česko
plný úvazek
Termín nástupu
dohodou

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Main responsibilities:

Development of PLC and HMI applications for standard sampling and and sample transport equipment in QcxSysV8 standard. It includes:

- Definition of functionality with close cooperation with mechanical, electrical designers and equipment driver developer

- Analysis, design and implementation of SW applications for Beckhoff PLC and Siemens and Proface HMI panels

- Definition and implementation of equipment remote control interfaces for supervisory control system

- Creation of Faceplate definition files for QCX

- Definition of Test cases. Testing with simulated/real equipment together with QCX

- Documentation of the SW

Application lifecycle management with utilization of source safe tools;
- Capturing requirements

- Bug fixing

- Versioning, Releases

Application support

Requirements:
- University degree in Automation or Informatics
- System approach
- Programming knowledge of one of the following PLC platform – Beckhoff, SIMATIC S7, WAGO, AllenBradley
- Basic knowledge of communication protocols (Serial, Ethernet, Profibus, TCP/IP)
- Fluency in spoken and written English.
- Good teamwork and communication skills but also ability to work independently
- Adaptable mind set and willingness to learn and use innovative approaches
- Driving license

Zaměstnanecké výhody, benefity

Perspective and interesting full-time job with various tasks in a prosperous international company
Friendly and helpful international work team
Opportunities to develop new skills and personal growth
Modern offices in Brno, partial home-office possibilities
5 weeks of holiday
Flexible working hours
Meal vouchers
Supplementary life insurance / supplementary pension package
Language courses
Multisport/Benefits Card
Refreshments at the workplace

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Ostatní průmyslová výroba

International company operating in the field of industrial automation

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně
postgraduální

Vzdělání v oboru

automatizace, IT

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Ostatní znalosti

PLC - Pokročilý
HMI / SCADA - Mírně pokročilý
Ethernet - Mírně pokročilý

Řidičský průkaz

B

Praxe na pozici/v oblasti

PLC programátor, Automation Engineer

Počet let praxe

3

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Devire je mezinárodní personální společnost, založená v Londýně v roce 1987. Již 30 let spolupracujeme s předními zaměstnavateli na evropském trhu a zajišťujeme komplexní náborové projekty.

Kromě náboru nabízíme následující služby: Personální poradenství, HR řešení, IT Contracting, Outsourcing náborových služeb (RPO) a Executive Search. Naše kanceláře se nacházejí v Praze, Brně, Ostravě, Varšavě, Vratislavi, Poznani a Katovicích, stejně jako v Mnichově a Frankfurtu. Jsme součástí společnosti Devonshire Investment Group.

Počet zaměstnanců

25-49 zaměstnanců
ID: 4161802  Dátum zverejnenia: 14.9.2021